Prakticky aplikovat a rozšířit poznatky teorie pravděpodobnosti a testování hypotéz, zvládnout základní jednoduché metody statistické analýzy dat s využitím obecného i specializovaného software.
Využití anglického jazyka zaměřeného nejen na ICT s důrazem na projev v písemné formě, který nahrauje přímou komunikaci. Písemná komunikace, poslech a četba jsou dovednosti, které předmět zdokonaluje. Završuje dvousemestrální seminář vedoucí studenta k aktivnímu využití jazyka.
Tento předmět si klade za cíl přinést studentovi informace o možnostech tvorby projektů. Hlavní důraz je kladen na techniky prezentace, správné využití jazykových prostředků, prezentačních pomůcek, aj.
Výběrový předmět je určen pouze pro studenty oborů na katedře Informatiky a počítačů. Seminář opakuje anglickou gramatiku na úrovni střední školy. Cílem je seznámit studenty se základními tématy v informatice a s podporou probrané gramatiky aktivizovat studenta k vedení diskuze nad danými tématy. Touto cestou rozvíjí slovní zásobu příslušného oboru a připravuje studenta např. na samostatnou četbu zahraniční literatury či vedení diskuze na odborné téma.
Cílem předmětu je rozšíření znalostí a dovedností s aktuálními informačními technologiemi, s praktickým využitím aplikačních programů v prostředí Windows - MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, MS Access (práce s texty, tabulkami, prezentačními programy, databázemi).
Cílem kurzu je předat studentům znalosti a dovednosti diskrétní matematiky, které využijí při studiu informatiky. Předmět navazuje na základní pojmy jako množiny, relace a funkce. Rozšiřuje středoškolské znalosti kombinatoriky a klasické pravděpodobnosti. Věnuje se logickým funkcím: formule, princip duality, rozklad funkce podle proměnných, funkcionální úplnost. Předmět zakončuje látka se základy teorie grafů a grafových algoritmů.
Cílem předmětu je seznámení se životním cyklem dokumentu a získání dovedností praci s LaTeXem. Dále se student bude zabývat typografií a citacemi v dokumentu.
Předmět je zaměřen do oblasti umělé inteligence - počítačové podpory rozhodování. Náplní je formalizace mentálních expertních modelů, jazykové modelování, pravidlová fuzzy a pravděpodobnostně orientovaná technologie reprezentace znalostí. Předmět se zaměřuje také na doporučovací systémy a hlavní přístupy a algoritmy těchto systémů. Diagnostické a plánovací expertní systémy. Teorie fuzzy množin, základy fuzzy logiky, inferenční mechanizmy typu Mamdani a Takagi-Sugeno. Cílem předmětu je ovládnutí informatické technologie a praktické aplikace fuzzy expertních systémů a doporučovacích systémů (recommender systems) včetně základů znalostního inženýrství.
Naučit studenta základní definice a vlastnosti teorie formálních jazyků se zaměřením na využití v překladačích apod. 1. Teorie formálních jazyků - základní pojmy. 2. Konečné automaty a regulární jazyky. 3. Bezkontextové gramatiky a zásobníkové automaty. 4. Neomezené gramatiky a kontextové gramatiky. 5. Turingovy stroje. 6. Techniky syntaktické analýzy (BKG, LL a LR gramatiky a jazyky).
Cílem kurzu je rozšířit a upevnit znalosti a vědomosti z oblasti modelování datových struktur a naučit studenty správně identifikovat a vybrat odpovídající koncepty umožňující správný návrh datových struktur. Dalším cílem kurzu je seznámit studenty se vzory datových modelů.
Cílem předmětu je představit základy OOP programování zaměřené konkrétně na jazyk Java s ohledem na knihovny jazyka. Student je seznámen s prací se základními typy a řešenými úlohami, jako jsou výjimky, řetězce, seznamy, práce s datumem a časem a podobné. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.
V rámci studia předmětu bude student seznámen s následujícími celky: Účel operačních systémů. Vývoj operačních systémů. Hardwarové prostředky využívané operačním systémem. Procesy a paralelismus. Přidělování paměti. Software pro ovládání vstupů a výstupů. Systémy souborů. Ochrana prostředků. Počítačové sítě. Petriho sítě. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.
In the course of study the student will be acquainted with the following topics:
The purpose of operating systems. Development of operating systems. Hardware resources used by the operating system. Processes and concurrency. Memory allocation. Software for input and output control. File systems. Resource protection. Computer networks. Petri nets
Cílem předmětu je seznámit studenty s principy optimalizace webových stránek, a to jak z hlediska SEO optimalizace, tak z hlediska rychlosti načítání webu, optimalizace velikosti kódu, obrázků, načítaných zdrojů, apod. Studenti se dozví podrobné informace o SEO optimalizaci a způsobech její aplikace na webové stránky. Dále studenti získají praktické znalosti v oblasti zrychlení načítání webu a jeho celkové optimalizace. Studenti si také vyzkouší nástroje, které se pro optimalizaci webu využívají. Znalosti si v prakticky ověří na vybraných webových stránkách. Po absolvování předmětu budou schopni provést SEO optimalizaci webových stránek a také optimalizaci webu z hlediska rychlosti jeho načítání.
Povinný předmět je určen pouze pro studenty oborů na katedře informatiky a počítačů. Seminář se seznamuje s pokročilou anglickou gramatikou. Cílem je seznámit studenty s tématy v informatice, která byla studována v oborových předmětech s následnou diskuzí nad danými tématy. Touto cestou rozvíjí slovní zásobu příslušného oboru a připravuje studenta na samostatnou četbu zahraniční literatury, tvoření vlastního odborného textu na pokročilejší úrovni či vedení diskuze na odborné téma.
Cílem předmětu je představit problematiku programování vícevláknových aplikací. Předmět nejdříve představuje motivaci a problematiku programování vícevláknových aplikací nad vícejádrovými procesory. V další části předmětu se prakticky probírají jednotlivé aspekty tvorby vícevláknové aplikace se zaměřením spouštění, zabezpečení, synchronizaci a ladění jednotlivých vláken.
Cílem předmětu je seznámit studenta s tvorbou webových stránek na pokročilé úrovni a využití redakčních systémů. Předmět je zaměřený na výuku jazyka HTML 5, kde se student seznámi se základy, které pak využije při programování stránek. Následně se zaměříme na kaskádové styly, respektive CSS ve verzi 3. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.
Předmět je úvodním předmětem k oblasti managementu, rozhodovacích procesů, plánování a dalších funkcí managementu. Student se seznámí s: úlohou managera, funkcemi manažera, se základy řízení práce a organizací, základy podnikání, SWOT analýzou.