aa
LS 2023/2024 - Algoritmizace v geovědách (KFG/7ALGO)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy algoritmizace. Obsahem předmětu jsou: postupy a metody řešení problémů, obecné principy algoritmizace, zápisy algoritmů, obecné algoritmické struktury, hodnocení a testování algoritmů, přesnost a stabilita numerických výpočtů, datové typy a jejich využití při popisu geografických objektů a jevů, základy jazyka Python, aplikace jazyka Python při zpracování úloh v QGIS.
aa
LS 2023/2024 - Geografické informační systémy - cvičení (KFG/7GISC)
Předmět je orientován na praktické využití volně dostupných prostředků v oblasti GIS. Cvičení jsou zaměřena na vybudování a procvičování znalostí a dovedností v open-source GIS - QGIS. Na praktických úlohách jsou procvičovány nástroje pro základní operace s vektorovými i rastrovými daty (načtení a tvorba dat, symbologie, tvorba mapových kompozic, georeferencování, práce s online geodaty). Studenti jsou také seznámeni s různými zdroji volně dostupných dat, a v konečné fázi předmětu také s dalšími volně dostupnými programy.
aa
LS 2023/2024 - Kartografie 1 (KFG/7KAR1)
Cílem předmětu je seznámit studenty s teoretickými základy kartografie shrnutými do pěti oblastí: kartografie (kartografická díla, základní kartografické pojmy), mapa a obsah map (kartografické vyjadřovací prostředky, generalizace, polohopis, výškopis, popis, základy tematické kartografie, kartografická tvorba), přehled matematické kartografie (ortodroma a loxodroma, zkreslení, dělení zobrazení, pravá zobrazení, přehled ostatních zobrazení, zobrazení používaná v ČR), metody vzniku původních map (geodetické metody, fotogrammetrie, GNSS, LIDAR a další metody), historie kartografie (přehled evropské kartografie, staré mapy a historická mapovaní území ČR).
aa
LS 2023/2024 - Kartografie 1 pro UG (KFG/7KARU)
Obsahem přednášek jsou teoretické základy kartografie shrnuté do šesti oblastí: mapa a obsah map (základní kartografické pojmy, kartografické vyjadřovací prostředky, generalizace, polohopis, výškopis, popis, základy tematické kartografie), přehled matematické kartografie (ortodroma a loxodroma, zkreslení, dělení zobrazení, pravá zobrazení, přehled ostatních zobrazení, zobrazení používaná v ČR), metody vzniku původních map (geodetické metody, fotogrammetrie, GNSS, LIDAR a další metody), mapová díla a datové sady (ČR Základní mapa, Topografická mapa, mapy velkých měřítek, ZABAGED, DMR; svět), historie kartografie (přehled evropské kartografie, staré mapy a historická mapovaní území ČR).
aa
LS 2023/2024 - Laboratorní a terénní metody EG (KFG/7LABG)
Cílem předmětu je představení vybraných postupů analýzy krajiny. Cvičení bude koncipováno do tří tematických bloků, zaměřených na různé aspekty fungování přírodních systémů, kterým bude předcházet blok moderních metod mapování. Metody studia vnitřní struktury a podpovrchového uspořádání přípovrchové části Země budou demonstrovány s využitím různých geofyzikálních přístupů (geoelektrické, georadarové a seismické). Pro studium povrchové části krajiny a spřažených procesů budou představeny sedimentologické metody. Letokruhové rekonstrukce budou představeny pro studium chronologických aspektů přírodních dějů.
aa
LS 2023/2024 - Mobilní mapování (KFG/7MOBM)
Cílem předmětu je seznámit studenty s teoretickými základy i praktickou výukou s využitím mobilního mapování, tj. mapování z pohybujícího se prostředku, ve fyzické geografii. Předmět je rozdělen na dvě části, v první části je řešeno využití bezpilotních letadel pro plošné mapování krajiny, druhá část je zaměřena na měření na vodních útvarech. Studenti jsou v průběhu semestru seznámeni s legislativními podmínkami pro provozování výše uvedených systémů, teoretickými základy určování polohy pohybujícího se prostředku a sběru dat mobilním mapováním, a s praktickou ukázkou sběru a zpracování dat. Na výuce se podílí doktorandka Mgr. Zdenka Krmelová.
aa
LS 2023/2024 - Projekt KG 1 (KFG/7PRK1)
Formou projektové výuky předmět propojuje poznatky získané v předmětech Fyzická geografie 1, Fyzická geografie 2, Základy geoinformatiky, Analýzy geografických dat v GIS, Kartografie 1 a Kartografie 2. Cílem předmětu je za použití efektivních výukových metod propojit teoretické poznatky získané v průběhu studia a zároveň rozvíjet pracovní návyky a schopnost kooperace u studentů. Studenti by měli získat zkušenosti s aplikací poznatků v reálných situacích. Projekty zahrnují sběr, zpracování a analýzu dat, kartografickou vizualizaci a prezentaci výsledků projektu v oblasti klimatologie, hydrologie, geomorfologie a pedogeografie, přičemž se předpokládá využití geoinformačních technologií ve všech fázích projektu. Po zadání projektu a rozdělení studentů do skupin není výuka řízena a probíhá konzultačně dle potřeby skupin.
aa
LS 2023/2024 - Python v GIS (KFG/7PYGI)
Předmět navazuje na předmět Algoritmizace v geovědách (7ALGO). Obsahem předmětu je využití programovacího jazyka Python při řešení geografických úloh. Hlavní náplní je vytváření skriptů v QGIS. Dále jsou představeny možnosti použití Pythonu v ArcGIS a ukázány příklady zpracování geodat mimo GIS. V průběhu semestru se zpracovává projekt s individuálním zadáním.
aa
ZS 2023/24 - Analýzy geografických dat v GIS (KFG/7GISA + 7GISF + 7GISO)

Předmět formou praktických cvičení rozšiřuje znalosti studentů získané v kurzu Základy geoinformatiky. V průběhu semestru je střídána frontální výuka zaměřená na funkce softwaru ArcGIS pro zpracování geodat se samostatnou prací studentů na řešení modelových projektů.

aa
ZS 2023/24 - Fluviální geomorfologie (KFG/7FLUG)

Studenti jsou seznámeni s hlavní terminologií a koncepty fluviální geomorfologie. Předmět reflektuje moderní směry poznání světové fluviální geomorfologie a přináší informace o jejich praktickém využití.

aa
ZS 2023/24 - Geodézie a mapování (KFG/7GEMA)

Cílem předmětu je seznámit studenty se základy geodézie a mapování v rozsahu: polohové a výškové základy, součásti a principy geodetických přístrojů, geodetické přístroje, měření úhlů, délek a převýšení, klasické metody určování souřadnic (polární metoda, protínání), vytyčování, GNSS, geodetické výpočty (geodetické úlohy, transformace souřadnic).

aa
ZS 2023/24 - Geografická kartografie (KFG/7GEKA)

Obsahem přednášek je základní seznámení s kartografickými postupy a metodami při tvorbě map, s možnostmi a způsoby využití map v PG, SG a RR a s analogovými i digitálními zdroji kartografických dat.

aa
ZS 2023/24 - Kartografie - seminář (KFG/7KARS)

Seminář je zaměřen na procvičení praktických úkolů vyplývajících z teoretického předmětu 7KAR2. Součástí semináře jsou diskuse o aktuálních kartografických tématech.

aa
ZS 2023/24 - Kartografie 2 (KFG/7KAR2)

Předmět navazuje na úvodní kurz kartografie, který rozšiřuje v oblastech: tematická kartografie a vizualizace geografických dat (metody pro znázornění kvantitativních údajů, znázornění kvantitativních údajů do map, stupnice v kartografii, vybraná produkce tematických map a atlasů), atd.

aa
ZS 2023/24 - Kartografie 3 (KFG/7KAR3)

Cílem předmětu je seznámit studenty s procesem projektové přípravy a tvorby mapy a dalších kartografických děl.

aa
ZS 2023/24 - Krajinný management 2 (KFG/7KRA2)

První polovina semestru se bude věnovat právní stránce územního plánování. Seznámíme se s územním plánováním v Evropě s detailním zaměřením se na Českou republiku. Studentům budou představeny základní územně plánovací dokumenty - Politika územního rozvoje (PÚR), Zásady územního rozvoje (ZÚR), Územní plány obcí (ÚP),...

aa
ZS 2023/24 - Úvod do přírodních věd (KFG/7PRIV + 2PRIV + XPRIV)

Studenti se seznamují s hlavními aspekty moderních přírodních věd. Představen je koncept vědy jako důležité komponenty moderní společnosti a zmíněny jsou i některá filozofická úskalí vědy a její historické milníky. Studenti jsou seznámeni s vědeckou metodologií, prací s informačními zdroji, reflektována je především práce s moderními informačními zdroji, kritický přístup k informacím, citační etika.

aa
ZS 2023/24 - Základy environmentální geografie (KFG/7ZAEG)

Kurz uvádí studenty do širokého pole environmentální geografie. Seznamuje studenty s hlavními problémovými oblastmi, které environmentální geografie studuje, a to jak z pohledu dílčích fyzicko-geografických sfér, tak z hlediska komplexnějšího pohledu na krajinnou sféru a roli člověka v jejich dlouhodobé interakci.

aa
ZS 2023/24 - Základy environmentální geografie v lokálním rozvoji 2 (KFG/7ENV2)

Během kurzu jsou představeny jednotlivé koncepce krajinotvorných programů v České republice, přičemž je kladen důraz na jejich vztah k lokálnímu rozvoji území. V rámci výuky je prezentován globální, regionální i lokální aspekt ochrany krajiny, přírody a ŽP.

aa
ZS 2023/24 - Základy geoinformatiky (KFG/7ZGIF)

V úvodu přednášek předmětu jsou studenti seznámeni se základy geoinformatiky a geoinformačních technologií (GIT). Ukázány jsou rovněž možnosti využívání GIT v praxi. Podrobněji je dále předmět zaměřen na jednu GIT: geografické informační systémy (GIS). Vysvětlena jsou geodata, geoprvky a jejich základní charakteristiky.