Předmět formou praktických cvičení rozšiřuje znalosti studentů získané v kurzu Základy geoinformatiky. V průběhu semestru je střídána frontální výuka zaměřená na funkce softwaru ArcGIS pro zpracování geodat se samostatnou prací studentů na řešení modelových projektů.
Studenti jsou seznámeni s hlavní terminologií a koncepty fluviální geomorfologie. Předmět reflektuje moderní směry poznání světové fluviální geomorfologie a přináší informace o jejich praktickém využití.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy geodézie a mapování v rozsahu: polohové a výškové základy, součásti a principy geodetických přístrojů, geodetické přístroje, měření úhlů, délek a převýšení, klasické metody určování souřadnic (polární metoda, protínání), vytyčování, GNSS, geodetické výpočty (geodetické úlohy, transformace souřadnic).
Obsahem přednášek je základní seznámení s kartografickými postupy a metodami při tvorbě map, s možnostmi a způsoby využití map v PG, SG a RR a s analogovými i digitálními zdroji kartografických dat.
Seminář je zaměřen na procvičení praktických úkolů vyplývajících z teoretického předmětu 7KAR2. Součástí semináře jsou diskuse o aktuálních kartografických tématech.
Předmět navazuje na úvodní kurz kartografie, který rozšiřuje v oblastech: tematická kartografie a vizualizace geografických dat (metody pro znázornění kvantitativních údajů, znázornění kvantitativních údajů do map, stupnice v kartografii, vybraná produkce tematických map a atlasů), atd.
Cílem předmětu je seznámit studenty s procesem projektové přípravy a tvorby mapy a dalších kartografických děl.
První polovina semestru se bude věnovat právní stránce územního plánování. Seznámíme se s územním plánováním v Evropě s detailním zaměřením se na Českou republiku. Studentům budou představeny základní územně plánovací dokumenty - Politika územního rozvoje (PÚR), Zásady územního rozvoje (ZÚR), Územní plány obcí (ÚP),...
Studenti se seznamují s hlavními aspekty moderních přírodních věd. Představen je koncept vědy jako důležité komponenty moderní společnosti a zmíněny jsou i některá filozofická úskalí vědy a její historické milníky. Studenti jsou seznámeni s vědeckou metodologií, prací s informačními zdroji, reflektována je především práce s moderními informačními zdroji, kritický přístup k informacím, citační etika.
Kurz uvádí studenty do širokého pole environmentální geografie. Seznamuje studenty s hlavními problémovými oblastmi, které environmentální geografie studuje, a to jak z pohledu dílčích fyzicko-geografických sfér, tak z hlediska komplexnějšího pohledu na krajinnou sféru a roli člověka v jejich dlouhodobé interakci.
Během kurzu jsou představeny jednotlivé koncepce krajinotvorných programů v České republice, přičemž je kladen důraz na jejich vztah k lokálnímu rozvoji území. V rámci výuky je prezentován globální, regionální i lokální aspekt ochrany krajiny, přírody a ŽP.
V úvodu přednášek předmětu jsou studenti seznámeni se základy geoinformatiky a geoinformačních technologií (GIT). Ukázány jsou rovněž možnosti využívání GIT v praxi. Podrobněji je dále předmět zaměřen na jednu GIT: geografické informační systémy (GIS). Vysvětlena jsou geodata, geoprvky a jejich základní charakteristiky.