Cílem cvičení, která navazují na přednášky předmětu KBE/7BIBP, je seznámit studenty s morfologií a anatomií typických představitelů vyšších taxonů a vést je k osvojení laboratorních technik. Součástí cvičení je také prezentace jednotlivých zástupců ve formě exponátů se zaměřením na faunu ČR. Hlavní důraz je kladen na rozlišovací znaky vybraných zástupců.
Cílem cvičení, která navazují na přednášky předmětu KBE/7BIBP, je seznámit studenty s morfologií a anatomií typických představitelů vyšších taxonů a vést je k osvojení laboratorních technik. Součástí cvičení je také prezentace jednotlivých zástupců ve formě exponátů, kdy je hlavní důraz kladen na hlavní rozlišovací znaky.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy vědeckého studia interakcí, které ovlivňují výskyt a hojnost organismů. Pozornost je věnována zejména následujícím tématům: evoluční aspekty ekologie - studium adaptivních mechanismů a vývoje interakcí mezi organismy, fyziologické reakce jedinců, struktura a dynamika populací, uspořádání biologických společenstev, zpracování a využití energie a látek v ekosystémech, organizace biomů, obecné zákonitosti biodiverzity, vědecké metody aplikované v ekologii.
Cílem předmětu je objasnit studentům základy evoluční ekologie, populační ekologie, teorie životních historií a kvantitativní ekologie. Přednášky navazují na klasickou obecnou ekologii a rozšiřují ji o chápání ekologických vztahů v zejména v kontextu moderních ekologických disciplín (evoluční ekologie, behaviorální ekologie).
Cílem cvičení je osvojení znalostí získaných na přednáškách prostřednictvím praktického demonstrování vybraných fyziologických dějů a provádění jednoduchých experimentů. Studenti se naučí vybrané vyšetřovací metody funkčního stavu lidského organizmu.
Cílem cvičení je osvojení znalostí získaných na přednáškách prostřednictvím praktického demonstrování vybraných fyziologických dějů a provádění jednoduchých experimentů. Studenti se naučí vybrané vyšetřovací metody funkčního stavu lidského organizmu.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními fyziologickými ději a jejich regulacemi u živočišných organismů v kontextu fylogenetického vývoje. Fyziologické děje jsou prezentovány srovnávacím způsobem, přičemž větší důraz je kladen na fyziologii obratlovců a člověka.
Hlavním smyslem předmětu je srozumitelně a moderní formou představit základní pojmy a koncepty spojené s buňkou jakožto komplexním molekulárním systémem.
Cílem předmětu je vysvětlit studentovi základní koncepci moderní vědecké práce v biologických disciplinách. Předmět je zaměřen jak na teoretický úvod (biologické disciplíny a jejich zaměření), tak také prakticky.
Hlavním cílem předmětu je objasnit studentům principy biologické evoluce, tj. základními mechanismy (přirozený výběr, genetický drift, molekulární tah, mutace), hypotézami vzniku života, mechanismy speciace a extinkce.
Cílem předmětu je objasnit studentům základní metody zpracování kvantitativních dat v přírodních vědách a interpretaci výsledků analýz. Studenti se seznámí jak s metodami deskriptivní analýzy dat (charakteristiky polohy a variability, momentové charakteristiky) a grafického zobrazení dat, tak také s pokročilejšími metodami inferenční statistiky (statistické testy, statistické modely).