aa
LS 2024/2025 - Architektury počítačů umělé inteligence (KIP/7APAI)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními hardwarovými prostředky a platformami pro podporu využití umělé inteligence.
aa
ZS 2024/2025 - Algoritmy a datové struktury (KIP/7ALG2 + XALG2 + 2ALG2)

Cílem předmětu je pochopení problematiky dynamických datových struktur, jejich realizace v programovacím prostředí a jejich využití při řešení praktických úloh. Student se naučí využívat pro řešení úloh dynamické struktury fronta, zásobník, spojový seznam a stromové struktury. Součástí předmětu je také seznámení s rekurzívními a řadícími algoritmy, jejich efektivitou, paměťovou náročností a operační složitostí.

aa
ZS 2024/2025 - Analýza vícerozměrných dat (KIP/XAVDT)
Seznámení s některými postupy statistické analýzy mnohorozměrných dat, s pojmem statistický model, Regresní model a jeho aplikace. Metody klasifikace a některé metody redukce dimenze úlohy.
aa
ZS 2024/2025 - Anglická konverzace v oblasti ICT 1 (KIP/2AKI1)
Využití anglického jazyka zaměřeného nejen na ICT s důrazem na projev v písemné formě, který nahrauje přímou komunikaci. Písemná komunikace, poslech a četba jsou dovednosti, které předmět zdokonaluje.
aa
ZS 2024/2025 - Anglická konverzace v oblasti ICT 1 (KIP/XAKI1 + 2AKI1)

Využití anglického jazyka zaměřeného nejen na ICT s důrazem na projev v písemné formě, který nahrauje přímou komunikaci. Písemná komunikace, poslech a četba jsou dovednosti, které předmět zdokonaluje.

aa
ZS 2024/2025 - Angličtina studovaného oboru 3 (KIP/XAGI3 + 2AGI3)

Cíle předmětu - Seminář završuje trojsemestrální cyklus. Studenty učí vypracování samostatného odborného referátu a jeho prezentaci. Nadále se také věnuje četbě obtížných odborných textů, jejich překladu a porozumění.

aa
ZS 2024/2025 - Angličtina v informatice 1 (KIP/XAGI1 + 2AGI1)

Výběrový předmět je určen pouze pro studenty oborů informatiky na katedře Informatiky a počítačů. Seminář opakuje anglickou gramatiku na úrovni střední školy. Cílem je seznámit studenty se základními tématy v informatice a s podporou probrané gramatiky aktivizovat studenta k vedení diskuze nad danými tématy. Touto cestou rozvíjí slovní zásobu příslušného oboru a připravuje studenta např. na samostatnou četbu zahraniční literatury či vedení diskuze na odborné téma.

aa
ZS 2024/2025 - Architektura počítačů a základy OS (KIP/7APOS)
Cílem předmětu je získání výchozích znalostí v oblasti hardware, základů operačních systémů a základní orientace v oblasti ICT. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.
aa
ZS 2024/2025 - Bezpečnost provozu IT infrastruktury (KIP/2BPIS)
Seznámení s principy zajištění bezpečnosti síťové infrastruktury a zdrojů v prostředí počítačových sítí s důrazem na praktické dovednosti. Seznámení s typy hrozeb a útoků a nástroji a mechanismy ochrany proti nim.
aa
ZS 2024/2025 - Didaktika informatiky 2 (KIP/7DIN2)
Cílem je seznámit studenty s učebnicemi, moderními přístupy a technologiemi ve výuce informatiky. Dále s využitím informatických soutěží, tvorbou didaktických testů, rozvojem informatického myšlení, využitím multimédií a projektů. Studenti se rovněž obeznámí s přípravou a údržbou učebny výpočetní techniky.
aa
ZS 2024/2025 - Dobývání znalostí (KIP/7DZDB)
Cíle a metody dobývání znalostí z databází (DZD). Souvislosti a trendy v oblasti DZD. Praktické procvičení celého procesu DZD formou analýzy reálných dat.
aa
ZS 2024/2025 - Informatika inteligentních domů (KIP/XINID + 2INID + 7INID)

Cílem předmětu je seznámit studenty se systémy inteligentních domů, programátorským modelem pro tento systém, způsobem měření hodnot ze snímačů, praktickými aplikacemi regulace a automatizace, základními nastaveními a možnostmi pokročilého zabezpečení domu.

aa
ZS 2024/2025 - Metody kódování, šifrování a bezpeč. dat (KIP/7KOSB)

Cílem předmětu je prohloubit znalosti posluchačů z oblasti kódování a seznámit je s principy použití kryptografických metod pro šifrování, autentizaci a ochranu integrity dat. Probíraná látka, zvláště v oblasti teorie informace, se opírá o teoretické znalosti a využívá je pro řešení konkrétních problémů pro lepší uplatnění absolventů v praxi.

aa
ZS 2024/2025 - Modelování a simulace (KIP/XMOSM + MOSIM)

Po absolvování tohoto kurzu se student bude orientovat v základních pojmech dynamických systémů ve spojitém i diskrétním oboru, bude schopen sestavit jednoduché simulační modely a tyto modely použít a správně vyhodnotit.

aa
ZS 2024/2025 - Modelování podnikových procesů (KIP/XMOPP)
Seznámit studenty s modelováním podnikových procesů s využitím metodiky DEMO (Design & Engineering Methodology for Organizations). Metodika DEMO má pevný základ v teorii "Podniková ontologie" a nahlíží na podnik jako na sociální systém, ve kterém lidské bytosti provádějí své činnosti na základě závazků. Výsledkem metodiky jsou čtyři aspektové modely, které jednoznačně vystihují podstatu podniku a jsou zcela nezávislé na implementaci. Tato metodika poskytuje esenciální, konzistentní, stručný a pochopitelný model organizace. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.
aa
ZS 2024/2025 - Návrhové vzory (KIP/XNAVV)
Seznámit studenty s praktickým využitím návrhových vzorů a jejich začleněním do sw architektury. Popis a vysvětlení jednotlivých návrhových vzorů je doplněn názornými příklady v jazyce Java. Tento aspekt výuky je velmi zásadní a umožňuje lépe pochopit a následně aplikovat vlastní podstatu návrhových vzorů.
aa
ZS 2024/2025 - Prezentace - PowerPoint - ECDL M6 (KIP/PPPPV)
Cílem předmětu je seznámení se základními dovednostmi s prezentačním programem, tvorbou vlastních prezentací včetně využití animací a vkládání mediálních souborů. Student využije získané znalosti při dalším studiu a prezentaci semestrálních, ročníkových, bakalářských a diplomových prací. Tento předmět je určen nejen jako výběrový předmět pro studenty OU, ale současně i jako přípravný kurz na zkoušky k získání mezinárodního certifikátu ECDL, které můžete absolvovat návazně v akreditovaném středisku na PřF OU - http://www.ecdl.cz/strediska_fotogalerie.php?id=CZ195.
aa
ZS 2024/2025 - Principy a algoritmy počítačové grafiky (KIP/7GALP + XGALP + 2GALP)

Vymezení a definování úloh, které se v rámci počítačové grafiky řeší. Důraz je kladen na zvládnutí vybraných základních algoritmů. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.

aa
ZS 2024/2025 - Programování serverových aplikací (KIP/7OPR3)
Předmět slouží jako aplikační předmět pro tvorbu moderních webových aplikací. Slouží jako praktické seznámení a po podpora pro předměty 7VBAP a 7VFAP. Studenti se v předmětu seznámí se způsoby práce s webovými technologiemi a způsobem tvorby webových aplikací v jazyce Java a s komunikací s datovými zdroji. Pro přístup k databázi je demonstrována technologie JDBC a ORM systém JPA. Dále je představen Framework SpringBoot a způsob implementace REST API pro frontendové aplikace. Pro front-end řešení je stručně představen framework Angular. Předpokládají se znalosti s objektově orientovaným programováním a se základními třídami a knihovnami jazyka Java.
aa
ZS 2024/2025 - Programování v C/C++ (KIP/7PRCC)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy programovacích jazyků C a C++, jejich hlavními rysy, výhodami a nevýhodami jazyků a způsobem zpracování programů. Předmět objasňuje využití pointerů, preprocesoru, funkcí a datových typů. Studenti se seznámí s praktickým využitím objektově orientovaného programování v jazyku C++ a použitím standardních knihoven šablon.
aa
ZS 2024/2025 - Responzivní webové stránky (KIP/7REWB)

1. Responsive website characteristics - mobile-first concept, responsive design, flexbox, SCSS
2. Creating wireframe responsive websites for different types of devices
3. Responsive navigation menu, work with grid system
4. Responsive web form, creation of different types of forms
5. Working with modal window and its modifications
6. Tables and their features and limitations in responsive websites
7. Work with the DataTable component, data sorting, filtering, and paging
8. Creating structure of a simple web containing news and articles
9. Create responsive web pages based on a predefined template
10. Work with different types of navigation menu, work with tabs
11. Working with embed objects, designing a simple portal for publishing multimedia content
12. Design your own comprehensive responsive web pages
13. Implementation of your own comprehensive responsive web pages

aa
ZS 2024/2025 - Unixové systémy (KIP/7UNS1)
Studenti se ve výuce seznámí s charakteristikami operačních systémů typu UNIX, historií vzniku a základní filozofií. Operační systémy UNIX slouží jako hostitelské prostředí náročných aplikací, které obsluhují až tisíce uživatelů. Proto budou podrobně probrány oblasti týkající se prostředí uživatele, způsoby přihlášení, potřebné příkazy pro práci se systémem a aplikační vybavení. Dále příkazy pro monitorování systému, manipulaci s procesy a režimy činnosti systému. Patřičná pozornost bude věnována souborovým systémům, bezpečnosti a tvorbě skriptů v prostředí shell. Ve výuce budou použity ukázky řešení v prostředí operačních systémů Linux, cvičení se bude používat Linux Ubuntu/Debian.
aa
ZS 2024/2025 - Úprava digitálních fotografií - ECDL DF2 (KIP/ZDIF2)
V rámci tohoto předmětu se student naučí základním technikám úpravy a retušování digitálních fotografií. Student pracuje se základními pojmy z oblasti rastrové grafiky, naučí se orientovat v jednotlivých grafických formátech a jejich výhodnosti. Dovede provádět konverze mezi těmito formáty. Student si osvojí kompetence, které mu umožňují odstraňovat základní vady digitálních fotografií. Tento předmět je určen nejen jako výběrový předmět pro studenty OU, ale současně i jako přípravný kurz na zkoušky k získání mezinárodního certifikátu ECDL, které můžete absolvovat návazně v akreditovaném středisku na PřF OU - http://www.ecdl.cz/strediska_fotogalerie.php?id=CZ195
aa
ZS 2024/2025 - Úvod do databází (KIP/2UVDT + XUVDT)

Úvod do databázové problematiky, charakteristiky databázové technologie, vývoj od síťových databázových modelů k současným databázovým modelům. Proces tvorby databázových schémat. Konceptuální modelování založené na E-R modelu, databázové modelování na relačního modelu dat. Na fyzické úrovni statické metody organizace souborů, dynamické organizace, indexace, redukce dat. Principy návrhu schématu relační databáze, normální formy, dekompozice relací. SQL na úrovni DDL, DML, integritní omezení. PL/SQL - struktura jazyka, syntaxe PL/SQL bloku, práce s daty, řízení toku programu, ošetení chyb, procedury a databázové triggery. Úvod do grafových a dokumentově orientovaných databází a databází časových řad.

aa
ZS 2024/2025 - Úvod do databází (KIP/7UVDT)

Úvod do databázové problematiky, charakteristiky databázové technologie, vývoj od síťových databázových modelů k současným databázovým modelům. Proces tvorby databázových schémat. Konceptuální modelování založené na E-R modelu, UML, databázové modelování na relačního modelu dat. Na fyzické úrovni statické metody organizace souborů, dynamické organizace, indexace, redukce dat. Principy návrhu schématu relační databáze, normální formy, dekompozice relací. SQL na úrovni DDL, DML, integritní omezení. PL/SQL - struktura jazyka, syntaxe PL/SQL bloku, práce s daty, řízení toku programu, ošetření chyb, procedury a databázové triggery. Úvod do grafových a dokumentově orientovaných databází a databází časových řad. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.

aa
ZS 2024/2025 - Úvod do základů kryptografie (KIP/7UDZK + XUDZK)

Cílem předmětu je osvojení si základních poznatků v oblasti kryptografie. Studenty seznámí se základními principy kryptografických metod pro šifrování na úrovni "poučeného laika". Absolventi tak v praxi budou rozumět základním pojmům z této oblasti a budou mít přehled o aktuálně používaných postupech v oblasti zabezpečení dat.