Cílem předmětu je pochopení problematiky dynamických datových struktur, jejich realizace v programovacím prostředí a jejich využití při řešení praktických úloh. Student se naučí využívat pro řešení úloh dynamické struktury fronta, zásobník, spojový seznam a stromové struktury. Součástí předmětu je také seznámení s rekurzívními a řadícími algoritmy, jejich efektivitou, paměťovou náročností a operační složitostí.
Využití anglického jazyka zaměřeného nejen na ICT s důrazem na projev v písemné formě, který nahrauje přímou komunikaci. Písemná komunikace, poslech a četba jsou dovednosti, které předmět zdokonaluje.
Cíle předmětu - Seminář završuje trojsemestrální cyklus. Studenty učí vypracování samostatného odborného referátu a jeho prezentaci. Nadále se také věnuje četbě obtížných odborných textů, jejich překladu a porozumění.
Výběrový předmět je určen pouze pro studenty oborů informatiky na katedře Informatiky a počítačů. Seminář opakuje anglickou gramatiku na úrovni střední školy. Cílem je seznámit studenty se základními tématy v informatice a s podporou probrané gramatiky aktivizovat studenta k vedení diskuze nad danými tématy. Touto cestou rozvíjí slovní zásobu příslušného oboru a připravuje studenta např. na samostatnou četbu zahraniční literatury či vedení diskuze na odborné téma.
Cílem předmětu je seznámit studenty se systémy inteligentních domů, programátorským modelem pro tento systém, způsobem měření hodnot ze snímačů, praktickými aplikacemi regulace a automatizace, základními nastaveními a možnostmi pokročilého zabezpečení domu.
Cílem předmětu je prohloubit znalosti posluchačů z oblasti kódování a seznámit je s principy použití kryptografických metod pro šifrování, autentizaci a ochranu integrity dat. Probíraná látka, zvláště v oblasti teorie informace, se opírá o teoretické znalosti a využívá je pro řešení konkrétních problémů pro lepší uplatnění absolventů v praxi.
Po absolvování tohoto kurzu se student bude orientovat v základních pojmech dynamických systémů ve spojitém i diskrétním oboru, bude schopen sestavit jednoduché simulační modely a tyto modely použít a správně vyhodnotit.
Vymezení a definování úloh, které se v rámci počítačové grafiky řeší. Důraz je kladen na zvládnutí vybraných základních algoritmů. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.
1. Responsive website characteristics - mobile-first concept, responsive design, flexbox, SCSS
2. Creating wireframe responsive websites for different types of devices
3. Responsive navigation menu, work with grid system
4. Responsive web form, creation of different types of forms
5. Working with modal window and its modifications
6. Tables and their features and limitations in responsive websites
7. Work with the DataTable component, data sorting, filtering, and paging
8. Creating structure of a simple web containing news and articles
9. Create responsive web pages based on a predefined template
10. Work with different types of navigation menu, work with tabs
11. Working with embed objects, designing a simple portal for publishing multimedia content
12. Design your own comprehensive responsive web pages
13. Implementation of your own comprehensive responsive web pages
Úvod do databázové problematiky, charakteristiky databázové technologie, vývoj od síťových databázových modelů k současným databázovým modelům. Proces tvorby databázových schémat. Konceptuální modelování založené na E-R modelu, databázové modelování na relačního modelu dat. Na fyzické úrovni statické metody organizace souborů, dynamické organizace, indexace, redukce dat. Principy návrhu schématu relační databáze, normální formy, dekompozice relací. SQL na úrovni DDL, DML, integritní omezení. PL/SQL - struktura jazyka, syntaxe PL/SQL bloku, práce s daty, řízení toku programu, ošetení chyb, procedury a databázové triggery. Úvod do grafových a dokumentově orientovaných databází a databází časových řad.
Úvod do databázové problematiky, charakteristiky databázové technologie, vývoj od síťových databázových modelů k současným databázovým modelům. Proces tvorby databázových schémat. Konceptuální modelování založené na E-R modelu, UML, databázové modelování na relačního modelu dat. Na fyzické úrovni statické metody organizace souborů, dynamické organizace, indexace, redukce dat. Principy návrhu schématu relační databáze, normální formy, dekompozice relací. SQL na úrovni DDL, DML, integritní omezení. PL/SQL - struktura jazyka, syntaxe PL/SQL bloku, práce s daty, řízení toku programu, ošetření chyb, procedury a databázové triggery. Úvod do grafových a dokumentově orientovaných databází a databází časových řad. Poznámka: Tento předmět nebo jeho část může být přednášena/cvičena v anglickém jazyce. Zda v daném akademickém roce bude výuka v AJ realizována, může student ověřit dotazem u tajemníka katedry při registraci předmětu.
Cílem předmětu je osvojení si základních poznatků v oblasti kryptografie. Studenty seznámí se základními principy kryptografických metod pro šifrování na úrovni "poučeného laika". Absolventi tak v praxi budou rozumět základním pojmům z této oblasti a budou mít přehled o aktuálně používaných postupech v oblasti zabezpečení dat.