Cvičný/Testovací kurz KSG
Studijní materiály - Mgr. Jan Macháček, Ph.D.
Jedním z klíčových objektů zkoumání humánní geografie jsou prostorové vzorce rozmístění, dynamiky a struktury obyvatelstva. Odhalování těchto vzorců vede na jedné straně k zamyšlení nad hlubšími otázkami celospolečenského vývoje, na druhé straně poukazuje na specifická pozadí probíhajících změn na různých hierarchických úrovních prostoru. Obsahem předmětu je seznámení se s rozmístěním, dynamikou a strukturou obyvatelstva v globálním, makroregionálním a regionálním kontextu a se základními nástroji geodemografické analýzy.
- seznámit se s koncepty mobility, akcesibility a dalšími základními koncepty v geografii dopravy - pochopit souvislost mezi mobilitou a rozmístěním ekonomických aktivit
Cílem předmětu je seznámit studenty jednak s obecnými principy tvorby diplomové práce a také s konkrétními požadavky na diplomové práce na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje. Dále nastínit škálu možných přístupů k řešení daného tématu a konzultovat se studentem jím vybraný či navržený pracovní postup při zpracování diplomové práce. Student má možnost v průběhu diplomového semináře konzultovat postupy, které zvolil při zpracování zadaného tématu s dosavadními používanými přístupy při řešení této úlohy na vysokoškolském geografickém pracovišti.
The aim of the course is to familiarize students with the variety of non-democratic political regimes of the 20th and 21st centuries.
Cílem předmětu je zefektivnit schopnosti studentů pro zpracování statistických dat v MS Excel, získání elementárních schopností v oblasti SQL dotazování pro manipulaci s daty a seznámení se s principy AI prompting pro efektivní práci s generativními modely.
Cílem kurzu je komplexní charakteristika Asie (bez Arabského makroregionu), Ruska a Oceánie. Politické, ekonomické, kulturní a sociální problémy Asie (bez arabského subregionu), Ruska a Oceánie. Vliv přírodních poměrů na formování společenských struktur. Civilizační vlivy a formování asijských a oceánických států od starověku po současnost. Vazby na jiné kontinenty. Národnostní a náboženská struktura a jejich vliv na politické systémy. Vývojové trendy a vztahy mezi centry a periferiemi, mocenská centra a jejich zájmové sféry. Válečné konflikty a jejich dopad na společenské systémy. Integrační procesy (ECO, EAEC, SAARC, ASEAN, CER, MSG, PIF). Ekonomické, politické a kulturní změny od 90. let 20. stol. Pokračování integrace v rámci pacifického prostoru - APEC a formy transhraniční spolupráce - trojúhelníky růstu. Makroregionalizace Asie - sever, západ, střed, jih, jihovýchod a východ. V jejich rámci ekonomické, politické, národnostní a jiné problémy v minulosti i současnosti, perspektivy budoucnosti. Specializace a kooperace států. Podrobná analýza velkých států (Rusko, Čína, Japonsko, Indonésie, Indie, Pákistán, Írán, Turecko, Kazachstán) a vybrané problémy menších zemí (Korea, Tchajwan, Thajsko, Malajsie, Bangladéš, Uzbekistán, Nový Zéland, PNG). Zakončení zkouškou v rozsahu daných témat, nutná schopnost analyzovat a syntetizovat poznatky a vyhodnocovat vzájemné vazby.
V rámci předmětu jsou studenti seznámeni se základní problematikou GIS, s primárními a sekundárními zdroji dat využitelnými v GIS, kartografickými základy, datovými modely, databázovou podstatou a výhodami uvedeného prostředí pro ukládání, zpracování, analýzu a prezentaci geograficky lokalizovaných dat. V rámci cvičení si studenti prakticky osvojí práci s vybraným OpenSource/Freeware GIS systémem se kterým následně bude moci pracovat i mimo laboratoř GIS. Student měl být na konci kurzu schopen pracovat s existujícími geodaty, ovládat základní analýzy a tvořit tematické výstupy.