Cílem předmětu je objasnit studentům základní metody zpracování kvantitativních dat v přírodních vědách a interpretaci výsledků analýz. Studenti se seznámí jak s metodami deskriptivní analýzy dat (charakteristiky polohy a variability, momentové charakteristiky) a grafického zobrazení dat, tak také s pokročilejšími metodami inferenční statistiky (statistické testy, statistické modely). V teoretické rovině bude kladen důraz na porozumění teorie pravděpodobnosti a jejího využití ve statistických testech, v praktické rovině potom na problematiku přípravy dat pro analýzy (příprava designu experimentu), interpretaci výsledků a jejich prezentaci ve vědecké publikaci. Cvičení probíhá na jednotlivých katedrách a jeho cílem je jednak praktické použití učiva přednášky, jednak řešení problémů specifických pro jednotlivé vědní obory.
Katedra biologie a ekologie
aa
ZS 2024/2025 - Ekologie (přednáška) (KBE/7EKOP)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy vědeckého studia interakcí, které ovlivňují výskyt a hojnost organismů. Pozornost je věnována zejména následujícím tématům: evoluční aspekty ekologie - studium adaptivních mechanismů a vývoje interakcí mezi organismy, fyziologické reakce jedinců, struktura a dynamika populací, uspořádání biologických společenstev, zpracování a využití energie a látek v ekosystémech, organizace biomů, obecné zákonitosti biodiverzity, vědecké metody aplikované v ekologii.
Poznámka: Předmět je ve většině bc. studijních plánů doplněn cvičením (KBE/7EKOV pro Systematickou biologii a ekologii a Aplikovanou ekologie a KBE/7EKOM pro Biologii major a Biologii minor), které rozvíjí problematiku obsaženou v přednáškách v rozsahu potřebném pro naplnění profilu absolventa těchto specializací.
aa
ZS 2024/2025 - Evoluční a populační ekologie (KBE/7EPEK)
Cílem předmětu je objasnit studentům základy evoluční ekologie a populační ekologie včetně teorie životních historií a základů kvantitativní ekologie. Přednášky navazují na klasickou obecnou ekologii a rozšiřují ji o chápání ekologických vztahů v zejména v kontextu moderních ekologických disciplín (evoluční ekologie, behaviorální ekologie). Nedílnou součástí je i vysvětlení základních modelů (diskrétních i spojitých) vnitro- i mezidruhových interakcí, modelů evolučně stabilních strategií atd. Cvičení se zaměřují na metodiku ekologického výzkumu, hodnocení základních parametrů populací a taxocenóz a vybrané trendy kvantitativní ekologie.
aa
ZS 2024/2025 - Fyziologie živočichů a člověka (cv. m.) (KBE/7FYZM)
Cílem cvičení, která navazují na přednášky předmětu KBE/7FYZP, je osvojení znalostí získaných na přednáškách prostřednictvím praktického demonstrování vybraných fyziologických dějů a provádění jednoduchých experimentů. Studenti se naučí vybrané vyšetřovací metody funkčního stavu lidského organizmu.
aa
ZS 2024/2025 - Fyziologie živočichů a člověka (cv. v.) (KBE/7FYZV)
Cílem cvičení, která navazují na přednášky předmětu KBE/7FYZP, je osvojení znalostí získaných na přednáškách prostřednictvím praktického demonstrování vybraných fyziologických dějů a provádění jednoduchých experimentů. Studenti se naučí vybrané vyšetřovací metody funkčního stavu lidského organizmu.
aa
ZS 2024/2025 - Fyziologie živočichů a člověka (př.) (KBE/7FYZP)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními fyziologickými ději a jejich regulacemi u živočišných organismů v kontextu fylogenetického vývoje. Fyziologické děje jsou prezentovány srovnávacím způsobem, přičemž větší důraz je kladen na fyziologii obratlovců a člověka.
Poznámka: Předmět je ve většině bc. studijních plánů doplněn cvičením (KBE/7FYZP pro Systematickou biologii a ekologii a Experimentální biologii a KBE/7FYZM pro Biologii major a Biologii minor), které rozvíjí problematiku v rozsahu potřebném pro naplnění profilu absolventa těchto specializací.
aa
ZS 2024/2025 - Molekulární a buněčná biologie (KBE/7MOBU)
Hlavním smyslem předmětu je srozumitelně a moderní formou představit základní pojmy a koncepty spojené s buňkou jakožto komplexním molekulárním systémem. Náplň předmětu v zásadě vychází ze světově rozšířené učebnice "Essential Cell Biology" od Bruce Albertse a kolektivu. Jeho absolvování by mělo studentům umožnit vybudování pevné znalostní báze, na níž budou stavět v navazujících předmětech rozvíjejících jednotlivé aspekty projevů a fungování lidského těla.
aa
ZS 2024/2025 - Praktická determinace bezobratlých (KBE/7DEPB)
Cílem cvičení je seznámit studenty se zásadami při určování vybraných skupin bezobratlých, s hlavními morfologickými, případně anatomickými znaky. Studenti si samostatně, pod vedením vyučujících, vyzkoušejí determinaci bezobratlých podle určovacích klíčů. V rámci kurzu se studenti naučí, jak vyrobit trvalý mikroskopický preparát a vypreparovat vybrané skupiny hmyzu. Cvičení je vhodné jako praktická příprava k poznávačce v rámci státní závěrečné zkoušky (NMgr.), ale také jako průprava pro povolání učitele biologie na základních a středních školách.
aa
ZS 2024/2025 - Struktura a vývoj ekosystémů (KBE/7SVEK)
Cílem předmětu je rozšířit teoretické principy, které se dají vysledovat na úrovni společenstev, a problematiku ekologie ekosystémů se zaměřením na jejich vývoj.
Předmět studia ekologie ekosystémů a společenstev; změna ústředního paradigmatu ekologie; názorové proudy na studiu společenstev; holistický princip v pojetí společenstva; "assemblage" nebo "community", fraktální struktura společenstev. Kladistický přístup ve studiu společenstev.
Biomy Země a jejich limitující faktory (biotické, abiotické), divergence a konvergence společenstev; zonální, azonální a extrazonální ekosystémy (příklady); ekoklina; zonoekoton; Walterovy klimadiagramy (+ charakteristické klimadiagramy jednotlivých biomů). Vývoj ekosystémů a ekosystémy jednotlivých vegetačních pásem.
Výuka v akademickém roce 2024/2025 proběhne blokově v následujících termínech:
18. 10. 2024 v čase 10:50-15:45 (učebna L-237)
1. 11. 2024 v čase 10:50-15:45 (učebna L-237)
22. 11. 2024 v čase 10:50-15:45 (učebna M-111)
6. 12. 2024 v čase 10:50-15:45 (učebna L-237)
aa
ZS 2024/2025 - Úvod do studia biologie (KBE/7UVBI)
Cílem předmětu je vysvětlit studentovi základní koncepci moderní vědecké práce v biologických disciplinách. Předmět je zaměřen jak na teoretický úvod (biologické disciplíny a jejich zaměření), tak také prakticky. Studenti se seznámí s metodami vyhledávání zdrojů, studia biologické literatury, vhodnými metodami prezentace, užitečným počítačový softwarem. V předmětu se studenti dozví také jak zkvalitnit a zefektivnit práci při tvorbě s běžnými programy (textový editor, tabulkový editor, editor prezentací).
aa
ZS 2024/2025 - Základy evoluční biologie (KBE/7ZEBI)
Cílem předmětu je objasnit studentům základní principy biologické evoluce. Výuka bude zaměřena zejména na vývoj evoluční teorie, základní mechanismy evoluce, vznik života, principy mikroevoluce i makroevoluce a historii vývoje života v jednotlivých geologických obdobích.
aa
ZS 2024/2025 - Základy statistiky pro přírodní vědy (KBE/7ZAST + KFG/7ZAST + KFY/7ZAST + KCH/7ZAST + KSG/XZAST + 7ZAST + KMA/7ZAST)